Intuicja jest narzędziem negocjacyjnym
Dzisiaj analizujemy intuicję, kobiece źródło prawdziwej mocy, o którym mówi Karolina Hołda w odcinku #005 podcastu Kobieta i argumenty pt.: Konsultatnka dietetyki zwierzęcej negocjuje z firmami z branży petfood. Audycji możesz wysłuchać tutaj, a metoda, którą dzisiaj omawiam to:
INTUICJA
Co jak co, ale na brak intuicji, my, kobiety, narzekać naprawdę nie możemy i nawet nie zapytam, czy się z tym zgadzasz ☺ Mówi o niej prawie każda moja rozmówczyni – zwróć uwagę w kolejnych odcinkach.
Wyśmiewana kobieca intuicja, która jest źródłem prawdziwej mocy. Nie, nie drwię i nie bajam. Ja też korzystam z intuicji od lat i równie długo szukam uzasadnienia , którego nie będę się wstydzić dla zastosowania intuicji jako prawowitego narzędzia w arsenale negocjatora. No bo co, mam opierać decyzje biznesowe na przeczuciach? A jak ja to później zaraportuję? Co powiedzą przełożeni, jak napiszę „intuicja mi podpowiada wybrać tego, a nie innego dostawcę”, że sięgnę do moich kupieckich doświadczeń.
W zrozumieniu roli intuicji w podejmowaniu decyzji (a weź pod uwagę, że negocjację są niczym innym jak serią decyzji podejmowanych co jedno wypowiadane zdanie) pomógł mi Przemko Radwański, Doktor Kulturoznawstwa, wykładowca w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Poświęciliśmy długie godziny na rozmowy o intuicji. Oto czego się dowiedziałam.
Mistrzowie sztuk walki latami trenują powtarzając pewne ruchy tysiące razy. Po to, aby korzystając z pamięci ciała i podświadomości, a uwalniając od tego obowiązku świadomość, w sytuacji walki zareagować w sposób właściwy, i adekwatny do sytuacji. Adekwatny, czyli uwzględniający potencjał przeciwnika oraz własny cel. Zaznaczę tu, że celem nie musi być wcale uśmiercenie przeciwnika, a na przykład zniechęcenie go do powtórnego ataku.
Słowo „właściwy” staje się tu kluczowe. Dla mistrza sztuk walki właściwy, to będzie taki, który ów mistrz wyszkolił przez lata. Zauważ, że to słowo będzie oznaczało inne wartości dla mistrza karate, średniowiecznego rycerza lub amerykańskiego komandosa. Widzisz zatem, że słowo „właściwy” ma sens kulturowy i społeczny, zawiera pakiet wartości związany z rzeczywistością w której się znajdujemy.
W etyce zachodniej kładzie się nacisk, na zgodność zachowań z normami i wartościami. Zachowania właściwe to te zgodne z normami i/lub wartościami. W etykach Wschodu kładzie się nacisk na zachowania adekwatne do wielorako złożonej bieżącej sytuacji. Na Zachodzie czynienie dobra jest związane z przestrzeganiem dekalogu. Na Wschodzie czynienie dobra zaczyna się od zrozumienia, co znaczy „dobry”, dla osoby, na którą ukierunkowane jest nasze zachowanie.
Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. „Właściwy” ma inne znaczenie dla różnych osób w różnych sytuacjach, tak jak sprawiedliwość jest inną wartością dla członka Al-Kaidy, buddyjskiego mnicha i amerykańskiej studentki i zależy od systemu wartości, w którym wzrastamy i w którym funkcjonujemy w swoim życiu. Ten system wartości nazywa się „kultura” i doświadczamy jej już w życiu płodowym poprzez emocje, które przeżywa nasza mama na skutek rozmaitych doświadczeń. Potem w dorosłym życiu potrafimy kształtować naszą kulturę, nasz system wartości, samodzielnie.
Ten system wartości, kultura, jest naszym wzorcem. To, co pasuje do wzorca, przyjmujemy. To, co do niego nie pasuje, odrzucamy. I dzieje się to, gdy nie mamy czasu na świadomą analizę, a powinniśmy działać szybko. Wówczas podejmujemy decyzje w oparciu o cały system wartości, który świetnie zna nasza intuicja, ale świadomość nie ma czasu lub innych zasobów na przeprowadzenie analizy.
Intuicja jest głosem naszej podświadomości, niezafałszowanym sygnałem, co pasuje do naszego wewnętrznego wzorca. W obliczu faktu, że świadomość jest tylko małym fragmentem zasobów naszego mózgu Homo Sapiens, uważam, że warto jej słuchać.
Natomiast bądźmy uczciwe: intuicją dysponuje absolutnie każdy osobnik w populacji Homo Sapiens, co oznacza, że jeżeli każde z nas zdecyduje się jej słuchać, na pewno na tym nie straci.
Jeżeli chcesz podobne analizy dostawać co tydzień mailem wraz z lekcją, jak możesz zastosować tą teoretyczną wiedzę w praktyce, zapisz się na newsletter. Otrzymasz też w prezencie lekcję video o tym, jak się bronić przed manipulacją w negocjacjach.
Zapraszamy Cię do wysłuchania także innych odcinków podcast Kobieta i argumenty.
Jeżeli jest osoba lub temat, które chciałabyś usłyszeć w podcaście Kobieta i argumenty, napisz nam o tym w arcykrótkiej ankiecie tutaj.
0 Komentarzy