Proponujesz 10? Ale ja chcę 50 000!
Rozmowa z Hanią Zielińską to uczta dla zmysłu słuchu oraz dla każdego umysłu żądnego merytorycznej rozmowy.
Audycji możesz wysłuchać tutaj, a metoda, którą analizujemy to:
Kotwiczenie
Jest taka powieść (obiecuję, że kiedyś przypomnę sobie jej tytuł i autora), w której pewna dziewczyna dostaje się do ławy przysięgłych w sprawie przeciwko koncernom tytoniowym. Po zakończeniu rozprawy ławnicy udają się na naradę i dyskutują wysokość kary dla koncernów tytoniowych. Rozmowa toczy się między 100 a 300 000 dolarów, a może między 700 a 900 000, tego kompletnie nie pamiętam.
Za to pamiętam, że dziewczyna, gdy zabrała głos zażądała miliarda. 1 000 000 000 dolarów.
Różnicę między kwotą początkową a zaproponowaną oczywiście dostrzegasz.
Rozmowy skończyły się chyba na 700 000 000 USD. Różnicę między kwotą początkową, a ostatecznie ustaloną również dostrzegasz.
A żeby posłużyć się bliższym życiu przykładem, sytuacja z dzisiaj. Wsiadłam w pociąg na lotnisko, bilet kosztuje 19 PLN i zawsze kupuję go u konduktora. Dzisiaj pan konduktor postanowił wykazać się stanowczością i oświadczył, że nie przyszłam na początek składu, więc płacę karę 200 PLN. I dodał, że da mi zniżkę i zapłacę za bilet tylko 150.
19 a 200 to pewna różnica.
200 a 150 to pewna różnica.
Pan wypracował makabryczną kwotę biletu, a następnie dał mi 25% upustu. Niezłe, co?
Nie, oczywiście, że nie zapłaciłam 150 tylko 19 ☺
Jeżeli chcesz podobne analizy dostawać co tydzień mailem wraz z lekcją, jak możesz zastosować tą teoretyczną wiedzę w praktyce, zapisz się na newsletter. Otrzymasz też w prezencie lekcję video o tym, jak się bronić przed manipulacją w negocjacjach.
Zapraszamy Cię do wysłuchania także innych odcinków podcast Kobieta i argumenty.
Jeżeli jest osoba lub temat, które chciałabyś usłyszeć w podcaście Kobieta i argumenty, napisz nam o tym w arcykrótkiej ankiecie tutaj.
0 Komentarzy