Zrób sobie przerwę
Odcinek #009 to wywiad z Krzysztofem Sobolewskim, managerem działów zakupów i działów zarządzania łańcuchem dostaw. Praktykiem zarządzania zespołami na średnim szczeblu, co oznacza negocjacje w górę i w dół. A co z naszego punktu najciekawsze, praktyk negocjacji kupieckich, choć jak sam mówi w wywiadzie, w zarządzaniu zespołami bardziej to negocjacje sprzedażowe i marketing, niż negocjacje, które praktykuje na kupieckim poletku.
Audycji możesz wysłuchać tutaj, a metoda, którą analizujemy to:
PAUZA
To był temat mojego pierwszego artykułu o negocjacjach: Pauza, najmocniejsze narzędzie negocjatorów. Narysowałam tam taki obraz:
Pałac w Liwadii na Krymie, rajski ogród na brzegu morza, a w nim pałac jak z bajki, a w pałacu, w eleganckim pokoju dwóch panów prowadzi rozmowę sącząc whiskey i ćmiąc cygara.
Jeden właśnie coś powiedział. Drugi milcząc odkłada cygaro, spokojnie podchodzi do kredensu, sięga po butelkę, wraca z nią i zaproponowawszy spojrzeniem trunek nalewa go powoli do szklanek. Jedną szklankę podaje gościowi. Drugą chwyta, wraca na swój fotel i zasiadłszy na nim zaciąga się swoim cygarem.
Dopiero wówczas zabiera się do odpowiedzi.
Panowie nie spieszą się z rozmową. Ważą słowa. Dają sobie czas na zastanowienie. Słuszna strategia, albowiem właśnie dzielą kontynent na pół. Jeden z nich nazywa się Churchill, drugi Stalin.
Nie wiem, czy tak było, nie byłam tam z nimi. Byłam w Liwadii, w tym pałacu, w którym wyżej wymienieni przypieczętowali nasz los nie pytając nas o zdanie. Ale znając się nieco na naturze prowadzenia ważkich rozmów myślę, że właśnie tak to wyglądało. Wypowiedź, pauza. Wypowiedź, pauza. Zastanowienie. Konsultacja ze swoim sztabem. Wypowiedź.
Chcę, żebyś wiedziała, że celem negocjacji jest osiągnąć optymalne dla stron rozwiązania, a nie udowodnienie zgromadzonym, jacy jesteśmy wszechwiedzący. Nie znamy wszystkich odpowiedzi. Czasem trzeba się zastanowić, czasem skonsultować, a czasem policzyć.
Proszenie o pauzę w trakcie negocjacji jest rzeczą całkowicie normalną.
I podpowiedź: jeżeli ktoś się na nią nie zgadza, to prawdopodobnie znaczy, że coś gra, a to też informacja dla Ciebie i możesz zdecydować, czy w grę wchodzisz, czy nie.
Jeżeli chcesz podobne analizy dostawać co tydzień mailem wraz z lekcją, jak możesz zastosować tą teoretyczną wiedzę w praktyce, zapisz się na newsletter. Otrzymasz też w prezencie lekcję video o tym, jak się bronić przed manipulacją w negocjacjach.
Zapraszamy Cię do wysłuchania także innych odcinków podcast Kobieta i argumenty.
Jeżeli jest osoba lub temat, które chciałabyś usłyszeć w podcaście Kobieta i argumenty, napisz nam o tym w arcykrótkiej ankiecie tutaj.
0 Komentarzy